DRAHAUS

 

Poloha - Asi 13,5 km západně od PV

Souřadnice - 49.4428558N, 16.9299417E

Hrad Drahaus, Drahany, či též Starý Plumlov zaujímal polohu na poměrně velké, asi 1 km dlouhé ostrožně, ukryté ve spleti údolíček zdejšího těžko přístupného terénu Drahanské vrchoviny. Samotný hrad byl pravděpodobně kolonizačního založení a zřejmě nebyl zcela dokončen. Sídlo se lokalizuje do 13.století. Hlavní stavbou byla okrouhlá kamenná věž, kterou obíhalo palisádové opevnění. V čele byl vylámaný šíjový příkop až 10 m široký, ale podle všeho nedokončený. Výška příkopu měla až 7 m na výšku, zvláště v jihovýchodní straně a šířka předpolí činí asi 50 m. Asi 120 m před příkopem se nachází výrazný kopeček s příkopem, který má trochu nelogický význam. Snad šlo o pozůstatek obléhání hradu.

Samotná plocha hradu má nepravidelný tvar obdélníku. Východní strana je značně zaoblená a obehnána příkopem a vnějším valem. Příkop má kolem 10 m šířky a 2 m hloubky. Zadní část hradu není dokončena a plocha zde mírně klesá. Boční strany jsou značně strmé, takže byly nejméně ohrožené. Rozloha hradu činila asi 60 x 40 m. Kromě věže zde asi nebyla žádná další kamenitá stavba.

Zakladatel hradu není znám. Objekt vnáší poměrně hodně otazníků. Jedna z variant vede jako zakladatele pány z Holštejna, kteří kolonizovali Drahanskou vrchovinu. Není bez zajímavosti lidová pověst o tom, že pán z Drahan měl děti Hartmanna, Ottu, Bohuše a Marii. Při narození jim měly být postaveny hospodářské dvory s jejich jmény. Pravdou je, že rod Crhy z Ceblovic postavil hrad Holštejn na severním cípu Moravského krasu a sám Crha měl syny Hartmanna, Bohuše a Petra. O Ottovi a Marii však nevíme. To vše bylo ve 13.století, kdy zdejší hrad Drahany existoval a rod opravdu tento prostor aktivně kolonizoval. Některé vesnice se opravdu po těchto synech i nazývají - Hartmanice (dnes Niva), Otinoves, Bohušín, Marín (zaniklá ves, polnosti připadly Drahanům).

Zvláštní je i místní pojmenování Starý Plumlov. Je celkem nelogické, aby majitelé Plumlova při získání tohoto hradu nazvali hrad přídomkem "Starý" a ne jménem Drahany, které tak pojmenovaly vzniklé nedaleké městečko a později celý kraj. Není žádná známá spojitost mezi hradem Plumlovem a Drahausem. Má se za to, že hrad Plumlov založil buď levoboček Mikuláš I.Opavský, či samotný otec Přemysl Otakar II.. Zboží Drahaus měli pánové z Kravař získat až v roce 1322. Je nutné i upozornit na značnou vzdálenost od Plumlova.

Aby byla historie ještě zamotanější, hrad Drahaus měl být podle středověkých zápisů dobyt roku 1312 králem Janem Lucemburským (či jeho vojskem), kdy zde měl sídlit zbojný rytíř Friduš z Linavy. Není však zcela jisté zda šlo o Drahany, či hrad Drahotuše u Hranic na Moravě. Pro obléhání Drahan svědčí již zmíněný dochovaný pahorek s valem, kde mohl být umístěn katapult. Aby to bylo celé ještě zajímavější, měl syn Bohuš rytíře Hartmanna z Holštejna(+1251) založit hrad Drahotuše (zmínka k r. 1278) při Moravské bráně s veledůležitou kupeckou cestou a na něm svoji rodovou linii. Právě tento rod byl velmi oblíben u Jana Lucemburského.

Historie hradu je tedy velmi spletitá. Osobně si představuji založení Bohušem potomkem z rodu z Ceblovic. Ten asi provizorní sídlo brzy opustil a přesunul se z Drahause v hlubokých lesích na Hranicko. Zde vystavěl Drahotuše a jeho provizorní hrad obsadil loupežný rytíř Friduš. Podobné pojmenování vnáší myšlenku, že své hrady pojmenoval možná po manželce (Draha?). Protože páni z Holštejna (Ceblovičtí) měli přízeň u Jana Lucemburského, s jeho pomocí hrad dobyli ve společném zájmu, protože Friduš jistě v kolonizačním prostoru činil velké potíže. Protože provizorní hrad byl akcí pobořen a jistě i dřevěné opevnění zničil požár, nebyl již obnoven. samotný hrad byl vystavěn v kolonizačním území možná i bez souhlasu, a protože stále pozemky patřili koruně, spokojili se holštejnští s likvidací lapků a o zničený hrad a tehdejší možná i pustou ves Drahany snad raději ani nežádali. Jako pusté sídlo i s vesnicí ho nakonec získali páni z Kravař. Ves Drahany pak zaznamenaly růst a v roce 1384 se stávají městečkem.

Pro případné návštěvníky je nutné upozornit, že hrad se nachází ve vojenském újezdu Březina, takže je bez propustky do zakázaného pásma nepřístupný!

↑ Náčrt Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů

 

situační náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001
situační náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001

Vlož - 09/2015

Zdroje - web Hrady,cz, web obce Drahany, Popis okresního hejtmanství Prostějovského- František Faktor 1898, web zámku Plumlov