Grünberg

 

Poloha - Asi 15 km severozápadně od PV

Souřadnice - 49.5417378N, 16.9307719E

Obec Stražisko leží v údolí říčky Romže, kde už od dávných dob vedla důležitá obchodní stezka z Olomouce do Čech. Dominantou je výrazný menší předsunutý kopec do tohoto údolí. Osídlen byl již v pravěku. Zda zdejší hradiště z doby bronzové, bylo již tehdy opevněné se zatím neprokázalo zjistit. Každopádně však na jeho místě vyrostl významný strážný hrad. Zdejší kopec má převýšení 50 - 130 m, k tomu velmi strmé svahy.

Hrad se jmenoval Grünberg (Zelený kopec, hora), či Strážiště. Objevil se i lidový název Krumperk. Vznikl v druhé polovině 13.století. Jeho prvním majitelem byl Adam z Konice. V roce 1326 již použil na své pečeti název Grünberg. Po jeho skonu roku 1327 zdědili panství Konice jeho synové Adam a Ješek. Kolem roku 1379 Adamův syn Sulík z Konice prodal část panství i s hradem Ješkovi Kropáčovi z Holštejna. Ješkův bratr Zdeněk tento získaný majetek v roce 1386 prodává Ctiborovi Kazkovi z Cimburka. Po jeho skonu v roce 1392 dědí hrad jeho syn Matouš. Ten zde trvale pobývá až do roku 1430, kdy umírá. Za jeho éry na přelomu 14 - 15.století je hrad důležitým bodem markraběte Jošta, který tehdy vede soukromou válku s bratrem Prokopem.

Dědicové Matouše hrad prodávají s okolními vesnicemi v roce 1434 pánům ze Švábenic. Ti tento významný hrad spravují až do roku 1590. Doba česko-uherských válek je však koncem 15.století pro hrad osudná. Zdeněk ze Švábenic strážní hrad půjčuje královskému synu Viktorinovi jako jeden z důležitých opěrných bodů. Válka s uherským králem Matyášem přinesla poboření hradu a zničení okolí. V 16.století je ves v podhradí pustá, stejně tak pobořené sídlo.

V roce 1590 získává od švábeniců ves s hradem Jan Drahanovský ze Stvolové. Při prodeji je opět zmínka, že sídlo je pusté v rozvalinách. Hrad není obnoven ani v 17.století.

V roce 1699 kupuje ves s troskami Grünbergu klášter Hradisko u Olomouce. V roce 1728 na jeho místě opat Robert II. Sancius buduje kapli a kopec přejmenuje na Kalvárii. Roku 1749 je dokonce kaple rozšířena o boční loď. Stavba Kaple Andělů Strážců byla tak radikální, že dodnes nelze zjistit přesnou stavební rozlohu hradu. Zdivo bylo použito ke stavbě a též vyvezeno. Má se za to, že Křížová cesta se čtrnácti zastaveními (1854)  kopíruje původní komunikaci hradu. Malby pochází od J.Vyjídáčka. V objektu byla vybudována i Lurdská jeskyně. Na východní straně byl vybudován i obecní hřbitov, kterému vévodí rodinná hrobka rodu Przizů. Původní objekt snad byla hřbitovní kaple. Samotná kaple Andělů Strážců nese nad vchodem kartuši s erbovním znamením z roku 1728. Uvnitř je několik cenných soch světců (sv. František z Assasi, Sv. Jan Křtitel, Sv. Florián, sv. Donáta, sv. Anděl Strážný s dítětem, andílci - vše z roku 1728) a obraz Panny Marie z roku 1854. Kaple je kulturní památkou od roku 1958.

↑ Pohled na kapli Andělů strážců, kde stával hrad Grünberg

↑ Pohled na "Zelenou horu" z údolí Romže

↑ Nejvyšší bod, snad jeden ze zbytku z hradu

↑ V terénu jde stále nalézt původní zdivo. Tohle je však dole již upravováno.

↑ Kaple zaujala dominantní polohu hradu, takže je zdaleka vidět v údolí Romže.

↑ Křížová cesta lemuje původní hradní cestu k vrcholu.

 

vlož - 09/2015

Zdroje - M. Čižmář Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku 2004, Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, Svoboda, Praha, Drobné sakrální stavby na Moravě - Prostějovsko / Outrata 2008, web Hrady.cz

Foto - 08/2015