PLUMLOV

 

Poloha - Asi 7 km západně od PV

Souřadnice - 49.4643928N, 17.0136694E

Hrad Plumlov má v dějinách poměrně důležité postavení. Podle všeho vznikl počátkem 2.poloviny 13.století. Je velmi pravděpodobné, že jeho zakladatelem byl samotný král Přemysl Otakar II., či jeho levoboček Mikuláš I. Opavský. Podle všeho šlo o kolonizační hrad na samém počátku tehdy ještě neosídleném území Drahanské vrchoviny. Samotný hrad využil vyjímečně umístěného skalního kopce nad údolím říčky Hloučely. Později byl pod hradem vybudován velký Podhradský rybník, který ještě bezpečnost sídla vylepšil.

V roce 1311 hrad Plumlov, který se skládal z vysoké bergriftové věže a vysokého paláce kupuje od Mikuláše I. král Jan Lucemburský. Hodnota hradu byla 1 800 kop grošů. Král ho však se ziskem 400 kop grošů prodává roku 1322 Vokovi I. z Kravař. Po jeho smrti v roce 1328, kdy tento nejbohatší moravský šlechtic umírá, připadá hrad jeho vnukovi Jindřichovi I., který se po Plumlovu začíná titulovat. Rod Kravařů rozšiřuje svoje panství a soustavnými koupěmi vzniká mimořádné dominium. Velmi aktivní je Beneš II. z Kravař, který umírá v roce 1375. Jeho syn Petr I. si počíná stejně a v bratrské válce markrabat podporuje Jošta, tedy nakonec správnou stranu, což mu přináší další obrovské zisky. V roce 1406 je nejvyšším olomouckým komorníkem. Na panství velmi podporuje Prostějov, který v letech 1374-90 získává. Umírá v roce 1411 a je pohřben v augustiánském klášteře v Prostějově, kde nechal zřídit rodinnouu hrobku. Panství tak drží jeho synové Jindřich III. a Beneš V.. Ten však záhy umírá a tak celé panství připadá Jindřichovi III.. Ten se stává velkým stoupencem krále Zikmunda Lucemburského. Roku 1420 se stává zemským hejtmanem. Účastní se bitvy pod Vyšehradem 1.11.1420. Zde je těžce zraněn a záhy umírá, jako většina na smrt poslaných rytířů. Jeho tělo je převezeno do prostějovské hrobky. Jeho smrtí vymírá plumlovská větev Kravařů. Plumlovské dominium dědí příbuzní ze Strážnice. Ti jsou však příznivci husitské strany.

Petr II. Strážnický je moravským hejtmanem v letech 1417-20 a 1422-24. Spravuje Plumlov až do svého skonu roku 1434. Dědicem se stává poslední mužský potomek Jiří z Kravař. Ten nemá syna, takže po jeho smrti roku 1466 umírá rod po meči. Obrovský rodový majetek se dělí mezi jeho čtyři dcery. Plumlovsko připadá Johance. Ta je provdána za Heralta z Kunštátu. Ani oni nemají mužského potomka, jen dceru Lidmilu. Ta je provdána za Vratislava z Pernštejna, tehdy významného šlechtice nejvyššího olomouckého komorníka a v letech 1494-96 zemského hejtmana. Heralt  na panství zakládá rybníky a značněmění systém hospodaření. Tou dobou vzniká i rybník pod hradem. V roce 1494 umírá a rok po něm i Johanka. Tím Plumlov spadá do starobylého rodu Pernštejnů.
Lidmila matku přežje o pouhý rok a záhy skoná i Vratislav z Pernštejna. Panství tak zdědí jeho bratr Vilém, nejvyšší hofmistr Království českého. To spravuje do své smrti v roce 1521.
Pernštejnové značně přeměňují samotný hrad Plumlov renesančními přestavbami a úpravami. Od roku 1507 se stává z hradu zámek. Protože si ponechává svůj hradní ráz, není pány z Pernštejna oblíben. Samotné městečko se stává hospodářským dominiem, kdy je zde zřízen významný pivovar, sladovna, sýpky, ovčín a velký dvorec. Za Jana z Pernštejna zde sídlí panští úředníci a hradní hejtman. Samotný šlechtic staví v Prostějově honosný zámek. Posledním z Pernštejnů, kteří zde sídlí byl Janův nejmladší syn Vojtěch. Po jeho smrti roku 1561 získává panství jeho bratr Vratislav - nejvyšší kancléř království českého. Ten však panství zadlužil a dědic Jan z Pernštejna v roce 1582 musel panství rozprodávat. Osudné datum pro Plumlov bylo 6.6.1586, kdy celý hrad vyhořel. Jan již na opravy neměl prostředky, takže ho nakonec roku 1599 kupuje od věřitelů s částí panství Karel z Lichtenštejna. těžce zadlužený Jan z Pernštejna padl v roce 1597 v boji s Turky u Rábu.
Karel z Lichtenštejna hrad v roce 1606 opravuje. Je opravena kaple, pro úředníky se staví nová budova, ale samotná stavba zůstává ve stejné podobě. Jsou změněny pouze interiéry a vnitřní nádvoří, kde italský stavitel rekonstrukce Viati pořídil arkády. Roku 1613 se opravují hradby a bašty. Je zřízena nová brána s padacím mostem. Vzniká tak renesanční pevnost na počátku 30.leté války.

V této válce je Plumlov dvakrát dobyt. Poprve v roce 1619, kdy se olomoucká stavovská posádka zmocnila hradní zbrojnice a hrad vyplenila. Podruhé 23.6.1643 zde švédové sedmnácti děly odstřelovali od kostela hradní pevnost. Posádka hradu se záhy vzdala a švédové zde získali vydatnou kořist, neboť zde bylo uloženo mnoho ceností šlechticů, duchovních a poddaných. Švédi zde pobyli pět týdnů, nakonec hrad s městečkem vyplenili, hradby pobořili a hrad zapálili. Po válce se provedly jen nejnutnější úpravy pro pobyt úředníků. Hrad již nikdy nebyl obnoven, ikdyž v druhé polovině 18.století vznikla vysunutá obranná hradba, což dokládají staré kresby. Definitivní zkáza přišla v lednu 1801, kdy obrovská vichřice strhla poničenou hradní budovu a poškodila i sousední zámek. V letech 1801-05 byl hrad definitivně rozebrán. Dnes se uprostřed zámku nachází skalisko, kde hrad stával. Jsou dochovány základy bergfritu (obranné věže), kousky kamenných zdí, studna a části hradu pod Vysokým zámkem.

↑ Plumlov od severovýchodu na vedutě J.A. Delsenbacha (cca 1720) - uprostřed ještě stojí hradní budova.

↑ hradní skalisko na nádvoří zámku Plumlov

↑ Zbytky středověkého opevnění. Dole jedna z bran, nahoře zbytky krakorce (gotický nosník, nesoucí  většinou arkýř)

↑ Zbytky zdiva hradu

↑ Zámecká budova využila jedné z věží hradu, jako nosné podpěry.

↑ Zbytky obloukovitého zdiva hradu

↑ Zbytky hradu v čele hradní skály na zámeckém nádvoří

 

vlož - 09/2015

Zdroje - web zámek Plumlov, Hrady.cz

Foto - 03/2008, 08/2009, 04/2010